Blog

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Nawiązując do poprzedniego wpisu, dzisiaj przedstawimy w skrócie sposoby rejestracji działalności gospodarczej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Założenie działalności gospodarczej.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest nie tylko proste, ale również niezwykle szybkie. Większości niezbędnych formalności można dopełnić przez Internet. Wypełnienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej jest bezpłatne. Podobnie jak zgłoszenie firmy do VAT-u. W przypadku zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej przez Internet, może okazać się koniecznym wizyta we właściwym urzędzie miasta lub gminy celem złożenia i zweryfikowania podpisu pod wnioskiem o rejestrację.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przypadku spółki sytuacja wygląda nieco inaczej. Aby zawiązać spółkę konieczne będzie posiadanie kapitału w wysokości minimum 5.000,00 zł. Spółkę można zawiązać tradycyjnie, poprzez podpisanie umowy notarialnej lub przez Internet, w trybie S24.
Proces rejestracji spółki z o.o. w tradycyjny sposób trwa zazwyczaj od 5 do 10 tygodni w zależności od ilości spraw jakie rozpatruje Sąd Rejestrowy. Podpisanie umowy notarialnej wiąże się z koniecznością uiszczenia taksy notarialnej. Jej wysokość zależy od kwoty kapitału. W przypadku kapitału o wysokości 5.000,00 zł będzie to ok. 160 zł + VAT. Koszt złożenia wniosku do KRS wyniesie 500 zł, a opłata za ogłoszenie w MSiG – 100 zł.

Koniecznie będzie także pokrycie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału zakładowego.

Podstawę wyliczenia wymiaru podatku można jednak zmniejszyć o:* koszt stworzenia umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego i jej odpisów,
* koszt wpisu do KRS,
* koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Tryb S24 umożliwi Ci utworzenie spółki z o.o. przez Internet. Dzięki niemu wszystkie niezbędne formularze będziesz mógł wypełnić i złożyć nie odchodząc od komputera.
Rejestrując spółkę w trybie S24 będziesz zobowiązany do uiszczenia preferencyjnej stawki opłaty za wpis do KRS (250 zł) oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).
Wadą takiego rozwiązania jest niemożność zmiany gotowego szablonu umowy spółki. Dla wielu przedsiębiorców może to być spora niedogodność. Mimo, że proces rejestracji spółki za pośrednictwem S24 może potrwać nawet 24 godziny, zdecydowanie gorzej będzie z rejestracją do vat-u (i vat-u UE).

.